عمل انحراف تیغه بینی: آشنایی با 7 علامت مهم که می‌گوید شما انحراف بینی دارید!

انحراف تیغه بینی یکی از شایع‌ترین مشکلات در دنیاست! حتماً شما هم افراد زیادی را دیده‌اید که بینی خود را عمل کرده‌اند و در پاسخ به سؤال «مگر بینی‌ات چه...

Example Image
راهنمای مطالعه 8

انحراف تیغه بینی یکی از شایع‌ترین مشکلات در دنیاست! حتماً شما هم افراد زیادی را دیده‌اید که بینی خود را عمل کرده‌اند و در پاسخ به سؤال «مگر بینی‌ات چه مشکلی داشت؟!» می‌گویند: «از عوارض انحراف بینی رنج می‌بردم!»

احتمالاً در بیشتر مواقع با خود می‌گفتید: «من بینی او را قبل از عمل دیده بودم! اصلاً نشانه‌ای از انحراف تیغه در آن نبود!» اما باید بدانید که بیشتر افراد دارای این مشکل، هیچ نشانه بیرونی خاصی ندارند و حتی گاهی مواقع خودشان نیز از وجود این عارضه مطلع نیستند!

حتی ممکن است خود شما هم که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، دچار این مشکل باشید، بدون اینکه بدانید! در این مقاله ما تمامی نکات درباره عمل انحراف بینی را آورده‌ایم و موارد زیر را به‌صورت کامل بررسی می‌کنیم:

 • انحراف تیغه بینی چیست؟
 • آشنایی با علائم و عوارض انحراف بینی
 • آشنایی با منشأ و علت انحراف بینی
 • نحوه انجام عمل رفع انحراف سپتوم بینی
 • آشنایی با مراقبت‌های بعد از جراحی انحراف تیغه بینی

ما در این مقاله تمامی نکات ضروری بالا را به شما آموزش می‌دهیم. اگر در انتها سؤالی داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید. ما در تمامی مراحل انجام جراحی انحراف بینی با شما هستیم.

کافی است عکسی از بینی خود برای ما بفرستید تا مشاوران خبره دکی‌یاب بهترین پزشک جراح را به شما معرفی کنند. علاوه‌بر این موضوع، امکان اقساطی‌سازی هزینه عمل انحراف تیغه بینی با دکی‌یاب وجود دارد!

تمامی هزینه‌های جانبی شامل ویزیت، عکس‌برداری، آزمایش‌ها و ... برای شما به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود. چسب بینی شما بعد از عمل نیز رایگان خواهد بود! بنابراین بدون اتلاف وقت به ادامه مطلب بروید.

انحراف تیغه بینی چیست؟

در ابتدا باید بدانید انحراف تیغه بینی (سپتوم) دقیقاً چیست! تیغه بینی دیواره‌ای ساخته‌شده از غضروف و بافت همبند است که مجاری بینی را از هم جدا می‌کند. مجرای بینی در دو طرف با غشاهای مخاطی پوشیده شده است.

اگر تیغه بینی به‌شدت به یک سمت متمایل ‌شود، باعث بزرگی یک مجرا نسبت به دیگری می‌شود. عوارض انحراف بینی بسته به شدت این تفاوت، انسداد بینی، کاهش جریان هوا و مشکلات تنفسی است.

براساس آمارهای اعلام شده حدود 80 درصد از افراد این مشکل را دارند اما تعداد زیادی از وجود آن بی‌خبر هستند! انحراف بینی، مشکلی بسیار شایع است. گاهی وجود این عارضه به‌صورت خفیف، علائم کمی دارد یا حتی در برخی موارد فاقد علامت است! آیا می‌دانید نشانه‌های انحراف سپتوم بینی چیست؟

نشانه انحراف تیغه بینی چیست؟

بیشتر انحراف‌های تیغه بینی بدون علامت هستند! بااین‌حال، در برخی موارد ممکن است علائم انحراف بینی به‌صورت زیر ظاهر شوند:

·        انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی

 این انسداد می‌تواند تنفس از راه یکی یا هر دو سوراخ بینی را سخت کند. بیشتر زیباجویان در مواقع بروز بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا آلرژی (که باعث تورم و باریک شدن مجرای بینی می‌شوند) متوجه انسداد بیش از حد نرمال بینی خود می‌شوند.

·        خونریزی سطح تیغه بینی شما

به دلیل تنفس بیشتر از یک سمت بینی، گاهی تیغه همان سمت خشک می‌شود و خطر خونریزی بینی را افزایش می‌دهد. این مورد یکی از سخت‌ترین عوارض انحراف تیغه بینی است!

·        وجود درد در صورت

دلایل زیادی در مورد درد بینی در صورت وجود دارد. یکی از دلایل احتمالی درد یک طرفه صورت می‌تواند انحراف شدید تیغه بینی باشد، در این عارضه سطوح داخل بینی با هم برخورد می‌کنند و باعث فشار می‌شوند.

·        تنفس پرسروصدا در هنگام خواب

تنفس پرسروصدا در هنگام خواب نیز یکی دیگر از عوارض انحراف تیغه بینی است. این اتفاق به‌دلیل تورم بافت‌های بینی رخ می‌دهد.

·        آگاهی از بروز چرخه بینی

چرخه بینی چیست؟! اگر مجاری بینی شما به‌طور متناوب دچار انسداد ‌شوند، چرخه بینی رخ می‌دهد. وجود این حالت اصلاً طبیعی نیست و می‌تواند علامت انحراف تیغه بینی باشد.

·        علاقه به خوابیدن روی فقط یکی از پهلوها

 اگر یکی از مجاری بینی باریک‌تر باشد، گاهی برخی از افراد ترجیح می‌دهند به یک سمت خاص بخوابند تا تنفس از راه بینی در شب راحت‌تر شود.

·        رابطه انحراف تیغه بینی و سینوزیت

گاهی اوقات، انحراف سپتوم در ظاهر مشخص نیست اما مشکات زیادی به‌وجود می‌آورد. انحراف تیغه بینی و سینوزیت ارتباط نزدیکی با هم دارند! سینوس‌ها از راه مجاری مخصوص به داخل بینی تخلیه می‌شوند.

اگر تیغه بینی کج باشد، در این روند اختلال ایجاد می‌کند و باگذشت زمان مشکلات سینوسی زیادی برای شما به‌وجود می‌آید.

اگر این علائم را داشتید، می‌توانید برای تشخیص دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید. البته مشاوران ما در دکی‌یاب نیز می‌توانند به شما برای تشخیص انحراف بینی کمک کنند.

عکسی از بینی خود برای ما بفرستید، تا پس از بررسی آن اطلاعات لازم را به شما بدهیم. اگر قصد انجام جراحی را نیز داشتید، مشاوران متخصص دکی‌یاب در یافتن و انتخاب پزشک به شما کمک می‌کنند.

گاهی روند افزایش سن بر ساختارهای بینی تأثیر می‌گذارد و به‌مرورزمان انحراف بینی را بدتر می‌کند. بنابراین هرچه زودتر به رفع آن اقدام کنید. بیشتر زیباجویان از ما می‌پرسند: «علت انحراف تیغه بینی چیست؟!»

منشأ و علت انحراف تیغه بینی چیست؟

انحراف تیغه بینی زمانی اتفاق می‌افتد که سپتوم (تیغه بینی شما یا همان دیواره نازکی که مجرای بینی راست و چپ را از هم جدا می‌کند) به یک طرف متمایل شود. به‌طورکلی انحراف سپتوم می‌تواند ناشی از 2 مورد زیر باشد:

 • ژنتیکی: همه چیز به ژنتیک ربط دارد. در برخی موارد، انحراف سپتوم در زمان رشد جنین در رحم اتفاق می‌افتد و از بدو تولد همراه او است.
 • آسیب به بینی: گاهی برخی آسیب‌ها و ضربه‌ها می‌توانند باعث تغییر شکل و جابه‌جایی سپتوم شوند. در نوزادان، آسیب‌های این‌چنینی احتمالا در زمان زایمان رخ می‌دهد. در کودکان و بزرگسالان، طیف وسیعی از حوادث مانند ورزش، بازی‌های خشن مانند کشتی یا تصادفات اتومبیل ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی بینی و انحراف سپتوم شوند.

همان‌طور که گفتیم، برای رفع این عارضه باید هرچه زودتر به یک پزشک خوب مراجعه کنید. عمل جراحی انحراف تیغه بینی یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها بری رفع این مشکل است.  برویم در ادامه یک توضیح کلی درباره این عمل به شما بدهیم.

نمونه تصویر جراحی بینی دکتر غلامرضا معین

انجام جراحی انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه، جابه‌جایی دیواره بین سوراخ‌های بینی است و اغلب باعث انسداد مجاری تنفسی می‌شود. ساختارهای استخوانی رشدیافته به‌نام شاخک نیز ممکن است قسمت‌هایی از بینی شما را مسدود کنند.

جراح‌ها، عمل بینی را با هدف رفع انحراف تیغه، درمان سینوزیت طولانی‌مدت، برداشتن پولیپ بینی و ... انجام می‌دهند. درواقع شما می‌توانید عمل زیبایی را به‌همراه سایر عمل‌های درمانی به‌صورت همزمان انجام دهید.

سپتوپلاستی (عمل انحراف سپتوم بینی) یکی از رایج‌ترین عمل‌های گوش، حلق و بینی است. در ادامه به روند این جراحی می‌پردازیم.

یک پزشک خوب برای عمل انحراف تیغه بینی بیابید

در ابتدا برای انجام این کار شما باید یک پزشک خوب بیابید. اگر هنوز هم در یافتن جراح خوب سردرگم هستید، می‌توانید از مشاوران دکی‌یاب مشورت بگیرید. شما باید به یک پزشک جراح گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 پزشک در جلسه ویزیت سؤالاتی درمورد علائم شما می‌پرسد. در ادامه او با دقت وضعیت بینی‌تان را معاینه و با تاباندن نور تمامی زوایا داخلی و بیرونی را بررسی می‌کند. برای بهترین تصمیم‌گیری، او موارد زیر را ارزیابی می‌کند:

 • تیغه بینی شما (سپتوم)
 • سن
 • وضعیت سلامتی و بیماری‌های خاص
 • عوامل خطرزا
 • جراحی‌های قبلی

پس از تحلیل تمامی موارد بالا، پزشک نظر خودش را درباره انجام عمل انحراف تیغه بینی برای شما می‌گوید. البته فراموش نکنید باید در جلسه ویزیت به پاسخ تمامی سؤال‌های زیر برسید تا تصمیم‌گیری درباره انجام این عمل برای شما آسان‌تر شود:

 1. به نظر شما شدت انحراف بینی من چقدر است؟
 2. آیا عارضه دیگری می‌تواند دلیل گرفتگی بینی یا سایر علائم دیگر من باشد؟
 3. آیا جراحی را توصیه می‌کنید؟
 4. آیا من کاندید خوبی برای جراحی هستم؟
 5. در حین و بعد از جراحی چه انتظاری می‌توانم از عمل خود داشته باشم؟
 6. دوره نقاهت عمل انحراف تیغه بینی چقدر است؟
 7. به نظر شما نتیجه عمل من چگونه خواهد بود؟

اگر تصمیم به انجام عمل انحراف تیغه بینی گرفتید، وارد مرحله بعدی یعنی آزمایش‌های قبل از عمل می‌شویم!

نمونه تصویر عمل بینی دکتر غلامرضا معین

انجام آزمایش‌های ضروری قبل از عمل انحراف تیغه بینی

پزشک برای تشخیص دقیق شرایط شما قبل از عمل انحراف تیغه بینی، عکس‌ها و آزمایش‌هایی برایتان در نظر می‌گیرد. این عکس‌ها و آزمایش‌ها نحوه انجام عمل را مشخص می‌کنند.

اگر از طرف تیم دکی‌یاب اقدام به انجام عمل بینی در شیراز کنید، تمامی هزینه‌های جانبی مانند عکس‌برداری و آزمایش‌ها نیم‌بها محاسبه می‌شود! پس از انجام آزمایش‌ها باید منتظر روی جراحی باشید!

انجام عمل جراحی انحراف تیغه بینی

قبل از جراحی، یک پرستار و پزشک جزئیات جراحی و آزمایش‌ها را بررسی می‌کنند و به سؤال‌های شما پاسخ می‌دهند. آن‌ها همچنین سؤالاتی در مورد سلامت عمومی، داروهای فعلی یا آلرژی‌های احتمالی از شما می‌پرسند.

عمل انحراف بینی با بیهوشی کامل انجام می‌شود. در هنگام ورود به بیمارستان، متخصص بیهوشی با شما صحبت می‌کند تا تمامی شرایط بیهوشی را برایتان توضیح می‌دهد.

مانند سایر جراحی‌هایی که با بیهوشی انجام می‌شوند، شما نباید از ساعت مشخصی در شب قبل از عمل غذا بخورند، بنوشند یا حتی آدامس بجوید! در صورت لزوم، پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی برای مصرف داروهای قبل از عمل ارائه می‌دهد.

پزشک برای کاهش ریسک خونریزی، احتمالاً شما را از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون منع می‌کند. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از این داروها شدید، باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.

در طی عمل انحراف بینی، پزشک با روش‌های خاصی غضروف و استخوان خم‌شده سپتوم را صاف می‌کند. او برای انجام این کار، ابتدا پوشش مخاطی را از روی غضروف و استخوان برمی‌دارد.

سپس او غضروف و استخوان را تغییر شکل می‌دهد و گاهی اوقات قسمت‌هایی از آن را برمی‌دارد. اگر شاخک‌های داخلی بزرگ و باعث انسداد شده باشند، جراح بخشی از آن‌ها را نیز تراش می‌دهد. در مرحله آخر پوست را دوباره بخیه می‌زنند!

بعد از اتمام جراحی انحراف تیغه بینی

براساس آمارهای اعلام‌شده انحراف تیغه بینی بعد از عملِ حدود 85 درصد از زیباجویان کاملاً برطرف شده است و آن‌ها از نتیجه عمل خود رضایت کامل داشته‌اند! اگر شما یک پزشک خوب بیابید و عمل خود را در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های معتبر انجام دهید، هیچ‌گاه از آن پشیمان نخواهید شد!

شما معمولاً تا چند ساعت پس از جراحی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، حتی گاهی حالت تهوع و درد نیز به‌وجود می‌آید. باید هرگونه عوارض بعدی را به پزشک خود گزارش دهید. او برای رفع آن‌ها، داروهای خاصی تجویز می‌کند.

اگرچه بانداژ درونی و گچ بیرونی بینی، شما را مجبور به تنفس از راه دهان می‌کند، اما وجود آن‌ها برای جلوگیری از خون‌ریزی ضروری است. حدود 7 روز پس از عمل، پزشک بانداژ درون بینی شما را برمی‌دارد.

اگر هیچ عارضه خاصی نداشته باشید، همان روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص هستید.   البته با‌توجه‌به مراقبت‌های بعدی، باید حتماً یک فرد مورد اعتماد با شما باشد. برای رسیدن به یک نتیجه رضایت‌بخش انجام مراقبت‌های بعد از عمل انحراف تیغه بینی، اهمیت زیادی دارد.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی انحراف تیغه بینی

اگر همزمان با رفع عارضه انحراف، عمل زیبایی نیز انجام داده باشید، باید توجه ویژه‌ای به انجام مراقبت‌های بعدی کنید. این کارها در روزهای بعدی ضروری است:

 • سر خود را بالا نگه دارید، هنگام خواب از چندین بالشت استفاده کنید و اصلاً بینی خود را روی بالشت نگذارید.
 • بهتر است تا زمانی‌که گچ روی بینی شماست، حمام نروید. از خیس شدن گچ جلوگیری کنید تا زودتر از زمان مقررشده پزشک، از بینی شما جدا نشود.
 • برای کاهش ورم و کبودی، حتماً از کمپرس یخ استفاده کنید. آن را مستقیم روی بینی خود قرار ندهید، بلکه آرام روی گونه‌هایتان بگذارید.
 • تا یک ماه استفاده از عینک‌ ممنوع است.
 • به تغذیه خود توجه ویژهای داشته باشید، از مایعات فراوان، میوه، سبزی تازه و غذاهای پروتئینی استفاده کنید.
 • زیاد صحبت نکنید و نخندید.
 • از رفتن به مکان‌های شلوغ که احتمال ضربه به بینی در آنجا وجود دارد، خودداری کنید.
 • بینی خود را باد نکنید!
 • در هنگام عطسه، از دهان خود استفاده کنید تا فشاری به مجرا و تیغه بینی وارد نشود.
 • هنگام قرارگیری در معرض آفتاب، حتماً از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. پوست بینی شما، بعد از عمل نازک، حساس و مستعد لک است.
 • برای ترمیم جای زخم‌ها و جلوگیری از بروز اسکار، حتماً از کرم‌های ترمیم‌کننده استفاده کنید.

فراموش نکنید که اگر از طرف تیم دکی‌یاب اقدام به انجام عمل انحراف بینی کرده باشید، مشاوران ما تا چندین ماه بعد از عمل از شما پشتیبانی می‌کنند و به تمامی سوالات‌تان پاسخ می‌دهند.

آیا فکر می‌کنید شما هم مشکل انحراف بینی دارید؟

انحراف بینی یک بیماری شایع است. بیشتر افراد علائم خفیف دارند یا بدون علائم هستند. اگر علائم آزاردهنده‌ای مانند مشکل تنفسی، سردرد، درد صورت، خوروپف (یا علائمی که کیفیت زندگی شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد!) دارید، باید برای تشخیص عارضه انحراف سپتوم بینی به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

آن‌ها می‌توانند به‌راحتی وجود این مشکل را تشخیص دهند. علاوه‌بر تشخیص، پزشکان پس از معاینه بینی شدت انحراف را مشخص می‌کنند و پیشنهاد انجام یا عدم انجام عمل رینوپلاستی را به شما می‌دهند. اصلاً نگران نباشید، انحراف تیغه بینی بعد از عمل کاملاً رفع می‌شود!

اگر بخواهید جراحی انحراف بینی را به‌همراه زیبایی انجام دهید، مشاوران دکی‌یاب می‌توانند در انتخاب پزشک مناسب به شما کمک کنند. کافی است عکسی از بینی خود برای ما بفرستید.

با دکی‌یاب امکان عمل بینی اقساطی در شیراز وجود دارد! علاوه‌بر این تمامی هزینه‌های جانبی شامل عکس‌برداری، ویزیت و آزمایش‌ها و ... به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود. البته عرضه چسب بینی رایگان برای زیباجویان سایت دکی‌یاب، یک سورپرایز ویژه دیگر است!

اگر از طرف سایت دکی‌یاب اقدام به انجام عمل انحراف تیغه بینی کنید، ما تا چندین ماه بعد از عمل از شما پشتیبانی می‌کنیم و به سوالات‌تان پاسخ می‌دهیم! دیگر چه چیزی بهتر از این؟!

آیا شما تجربه‌ای از انجام عمل انحراف بینی با سایت دکی‌یاب دارید؟! به نظرتان سخت‌ترین مرحله زندگی با این عارضه چیست؟! مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادهای شما عزیزان درباره عمل انحراف سپتوم هستیم.

همان‌طور که گفتیم تقریباً 80 درصد از افراد (بدون این‌که بدانند!) دچار مشکل انحراف سپتوم بینی هستند، بنابراین این مقاله مفید را برای تمامی دوستان و آشنایان‌ خود بفرستید و آن‌ها را با این مشکل آشنا کنید!

حمیدرضا مجرد

متن باکس نویسنده

مطالب مرتبط

چگونه فرم بینی خود را بدانیم و تشخیص دهیم مناسب ترین سبک عمل برای ما چیست؟ بهترین جراح بینی در اصفهان برای هر فرم بینی کیست؟
اطلاعات بیشتر
چه کسانی به هیچ وجه نباید بینی خود را فانتزی عمل کنند؟ پاسخ همۀ سوالاتی که در مورد عمل بینی فانتزی عروسکی دارید + نوبت فوری از بهترین جراح بینی عروسکی
اطلاعات بیشتر