دسته بندی نشده

آشنایی با عوارض عمل بینی: با رعایت این 12 نکته طلایی بدون عوارض جراحی کن!

جراحی بدون عوارض عمل بینی
تصویر بدون عوارض بعد از عمل بینی مراجعه کننده به دکی یاب

خطرات، پیامدهای نامطلوب و عوارض عمل بینی، مانند سایر جراحی‌ها وجود دارد. وظیفه ما آموزش و اطلاع‌رسانی درمورد عوارض عمل دماغ به همه شما زیباجویان آینده‌نگر است. اما یک نکته مهم درباره خطرات احتمالی این عمل وجود دارد.

اگر یک جراح خوب و خبره بیابید و در بیمارستان یا کلینیکی خوب با متخصصان بیهوشی عالی عمل خود را انجام دهید، احتمال وقوع خطرات را به 0 درصد می‌رسانید! البته انجام کامل آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌های قبل از عمل نیز اهمیت زیادی دارد.

بسیاری از زیباجویان باهدف کاهش هزینه‌ها، زیبایی بینی خودشان را فدا می‌کنند! یکی از دوستان پزشکم همیشه می‌گوید: «برای خرید لباس به یک فروشگاه ارزان برو، ولی برای عمل جراحی یک پزشک خوب پیدا کن!» چه توصیه عاقلانه‌ای!

آیا دوست دارید هر روز در آینه به چهره خود نگاه کنید و لبخند بزنید؟! بنابراین قبل از انجام عمل جراحی بینی حتماً باید پزشکان خوب را بیابید، تیم دکی‌یاب همه پزشکان ماهر تهران و شیراز را می‌شناسد. فقط برای ما عکسی از بینی خودتان بفرستید تا مشاوران ما بهترین پزشک را به شما معرفی کنند.

اگر در شهر تهران، قصد جراحی بینی دارید؛ توصیه میکنم به هیچ عنوان مقاله: بهترین جراح بینی در تهران را از دست ندهید.

در این مقاله ما به‌طور کامل موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • آشنایی با خطرات احتمالی و عوارض عمل دماغ
 • آشنایی با روش‌های مراقبت بعد از جراحی برای جلوگیری از بروز پیامدهای احتمالی

 برای آموختن همه نکات بالا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید، راستی تیم دکی‌یاب یک سورپرایز ویژه نیز برای شما دارد، تماشای ویدئو زیر خالی از لطف نیست مراجعین ما با کمترین عوارض روبرو هستند!!

خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی چیست؟

متأسفانه بسیاری از زیباجویان فکر می‌کنند: «جراحی بینی یک عمل ساده است، فلانی پیش یک جراح عمومی با پرداخت 2 میلیون بینی‌اش را عمل کرده، حالا بیاوببین!!!» این تصور کاملاً اشتباه است!

بسیاری از زیباجویان عمل بینی را صرفاً تراش قوز یا بالابردن نوک بینی می‌دانند. درحالی‌که نتیجه نهایی رینوپلاستی همین است، اما مهارت‌های موردنیاز دکتر شما برای تراش قوز یا بالابردن نوک بینی اهمیت زیادی دارد!

بگذارید بگویم که در واقع رینوپلاستی یکی از پیچیده‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است. می‌دانید چرا؟! بینی یک عضو سه‌بعدی است، یعنی جراح شما باید یک عمل سه‌بعدی را انجام دهد. تعداد کمی از جراحی‌های دیگر بر ساختارهای سه‌بعدی تأثیر می‌گذارند.

فقط با دست‌کاری غضروف به‌اندازه 2 میلی‌متر شکل نهایی بینی تغییر می‌کند! هیچ جراحی دیگری این‌طور نیست. جراح خبره‌ای که تیم دکی‌یاب به شما معرفی می‌کند، همه این موارد را می‌داند، پس نگران نباشید.

به‌طورکلی پیامدهای احتمالی و عوارض جراحی بینی شامل موارد زیر است:

 • خون‌ریزی بعد از عمل
 • احتمال بروز عفونت
 • ماندن جای زخم
 • احتمال بی‌حسی پوست اطراف بینی
 • عدم تقارن بینی
 • تورم و کبودی صورت
 • احتمال سردرد
 • احتمال گلودرد
 • واکنش‌های آلرژیک به چسب
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • عوارض بیهوشی عمل بینی
 • بروز مشکلات تنفسی
 • خارش بینی
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • امکان بازگشت قوز بینی
عوارض عمل بینی چیست
تصویر قبل و بعد مراجعه کننده به دکی یاب

در ادامه تمامی موارد عوارض رینوپلاستی را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم:

احتمال خون‌ریزی بعد از عمل جراحی بینی

خون‌ریزی یکی از خطرات احتمالی عمل بینی است. فشارخون بالا گاهی باعث خون‌ریزی بعد از عمل می‌شود، شما می‌توانید با انجام آزمایش‌های ضروری قبل از عمل از بروز خون‌ریزی ناشی از فشارخون جلوگیری کنید.

اگر به هر دلیلی بعد از عمل خون‌ریزی داشتید، حتماً با پزشک جراح‌تان در میان بگذارید. گاهی تجمع خون زیر زخم‌ها باعث بروز اسکار می‌شود ولی پزشک شما به‌راحتی می‌تواند آن خون را تخلیه و از ماندن جای زخم جلوگیری کند.

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل، عدم استفاده از داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین است. این داروها خطر خون‌ریزی را افزایش می‌دهند. برخی داروهای گیاهی نیز مانند آسپرین عمل می‌کنند، بنابراین قبل و بعد از عمل از مصرف مواد غذایی ناآشنا خودداری کنید.

بسیاری از افراد برای کاهش هزینه‌ها، از انجام آزمایش‌های قبل از عمل سرباز می‌زنند! تیم دکی‌یاب یک سورپرایز ویژه برای شما دارد. اگر از طرف ما به دکتری مراجعه کنید، تمامی آزمایش‌ها به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شوند! اگر

احتمال بروز عفونت پس از جراحی بینی

بروز عفونت پس از عمل بینی، یک پیامد نادر است! اما اگر به هر دلیلی پس از عمل، جای زخم‌تان عفونت کرد، حتماً به‌سرعت به پزشک مراجعه کنید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید، روند درمان عفونت شما با مصرف تعدادی داروی ساده، آسان‌تر خواهد بود.

بروز اسکار ناخوشایند

یکی از عوارض بعد از جراحی بینی، اسکار یا همان جای زخم است. تمام جراحی‌ها ایجاد اسکار می‌کنند که برخی از آن‌ها بیشتر از سایرین قابل‌مشاهده هستند. هیچ‌کس اسکارها را دوست ندارد!

برخی اسکارها، برجسته و داری رنگی متفاوت با پوست هستند و باعث عدم تقارن می‌شوند. برای جلوگیری از بروز اسکار، حتماً به توصیه‌های پزشک خود توجه و از کرم‌های ترمیم‌کننده خوب استفاده کند.

اگر از طرف تیم دکی‌یاب اقدام به انجام عمل بینی کنید، مشاوران ما تا چندین ماه بعد از عمل از شما پشتیبانی می‌کنند و به سؤالات شما پاسخ می‌دهند. بنابراین همین‌الان عکسی از بینی خودتان برای ما ارسال کنید.

کاهش عوارض جراحی بینی در شیراز
عکس زیباجوی دکی یاب

احتمال بی‌حسی پوست اطراف بینی

تغییر در احساس یا بروز بی‌حسی پوست اطراف بینی از عوارض عمل دماغ است. وقوع این اتفاق قابل پیش‌بینی نیست! به‌طورکلی پس از جراحی به‌دلیل دست‌کاری عصب‌ها، گاهی اتفاق‌های این‌چنینی رخ می‌دهد.

اما نگران این موضوع نباشید، مانند خون‌ریزی، بی‌حسی دائمی نیز یکی از نادرترین خطرات عمل بینی است.

عدم تقارن درست و صحیح

به‌طور طبیعی، بدن انسان نامتقارن است، یعنی سمت چپ و راست کاملاً مانند هم نیستند. این عدم تقارن در بافت سه‌بعدی بینی خودش را با شدت بیشتری نشان می‌دهد. دلیل اصلی عمل جراحی بسیاری از زیباجویان، رفع همین مشکل عدم تقارن یا انحراف بینی است.

عوارض عمل انحراف بینی، بستگی به پزشک شما و میزان مهارت و تجربه او دارد، به‌طورکلی از خطرات عمل جراحی بینی پیش یک دکتر غیرمتخصص، عدم تقارن نهایی است! دکتر خوبی نمی‌شناسید؟! هرکدام از دوستان یک اعضای خانواده‌تان یک دکتر را پیشنهاد می‌کنند؟!

نگران نباشید، عکسی از بینی خودتان برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما بهترین پزشک متناسب با شرایط بینی‌ شما را معرفی کنند.

شرایط جراحی بینی بدون عوارض چطور است؟
تصویر بعد از عمل بینی بدون عوارض مراجعه کننده به دکی یاب

تورم بینی از عوارض رینوپلاستی

مقداری تورم بعد از جراحی بینی به وجود می‌آید و بروز آن طبیعی است. تورم بینی بعد از حدود 2 ماه کم‌کم از بین می‌رود و اهمیت چندانی ندارد. مشکل اصلی دائمی‌شدن ورم بینی است. حتماً می‌پرسید: «مگر می‌شود؟!»

بله! اگر به توصیه‌های پزشک و مشاوران تیم دکی‌یاب توجه نکنید، ورم بینی‌تان دائمی می‌شود. انجام کارهایی مانند ورزش‌های سنگین، بلندکردن اجسام با وزن زیاد، گریه کردن، استفاده نامنظم از چسب، مصرف بیش از حد نمک و فلفل و … باعث ورم بینی می‌شود.

اگر این کارها را به‌صورت مداوم انجام دهید، ورم بینی‌ شما ماندگار می‌شود! اگر می‌خواهید توصیه‌های مفیدی درباره کاهش ورم بینی بعد از عمل بگیرید، با مشاوران ما در تماس باشید. تیم دکی‌یاب تا چندین ماه بعد از عمل از شما پشتیبانی می‌کند و به سؤالات ذهنی‌تان پاسخ می‌دهد.

بروز درد پس از جراحی بینی

درد یکی از شایع‌ترین پیامدهای بعد از عمل رینوپلاستی است، اما بگذارید بگویم شدت این درد زیاد نیست، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. به‌هرحال به‌دلیل انجام عمل و دست‌کاری بافت بینی، شما درد کمی بعد از عمل دارید.

علاوه‌بر درد بینی، سردرد نیز یکی از عوارض بعد از عمل است. از دلایل بروز سردرد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاهش آب بدن
 • تأثیر داروهای بیهوشی برای عمل
 • تحریک سینوس‌های سر

سردرد با مصرف مایعات، استفاده از کمپرس یخ و استراحت کافی رفع می‌شود. البته پزشک جراح شما نیز داروهایی خاص برای کاهش درد تجویز می‌کند. حتماً در منزل بمانید و داروهایتان را سر موقع بخورید. این کارها به کاهش درد بینی و سردرد شما کمک می‌کنند.

خطرات جراحی بینی چیست؟ عمل بینی چه عوارضی دارد؟
تصویر بعد از عمل بینی بدون عوارض مراجعه کننده به دکی یاب

بروز گلودرد از عوارض جراحی بینی

بعد از عمل بینی، شما به‌احتمال زیاد دچار گلودرد می‌شوید. این عارضه به سه دلیل اصلی رخ می‌دهد:

 • به‌دلیل تنگی تنفس از بینی، تنفس شما از راه دهان است و به همین دلیل دچار خشکی و گلودرد می‌شوید.
 • داروهای بیهوشی در بیشتر مواقع باعث بروز درد در گلو شما می‌شوند.
 • برای تنفس در حین عمل، لوله‌ای در گلو شما قرار می‌دهند. همین لوله باعث بروز گلودردهای بعد از عمل می‌شود.

برای درمان این عارضه، حتماً از مایعات گرم استفاده کنید و البته صبر داشته باشید! برای آموختن سایر راه‌های کاهش عارضه گلودرد بعد از جراحی، با مشاوران و کارشناسان دکی‌یاب صحبت کنید.

همچنین بخوانید: هزینه عمل بینی در تهران

احتمال واکنش‌های آلرژیک بعد از جراحی بینی

در مواردی نادر، حساسیت موضعی به نوار، مواد بخیه، چسب‌ها، داروهای موضعی یا مواد تزریقی به وجود می‌آید. این‌گونه واکنش‌های آلرژیک قابل پیش‌بینی هستند. کافی است تمامی آزمایش‌های قبل از عمل جراحی را به‌صورت کامل انجام دهید.

در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک، نگران نباشید. این‌گونه موارد به‌راحتی با داروهای خوردنی رفع می‌شوند. به دکتر خود مراجعه کنید و نظر او را بپرسید. حتی می‌توانید از مشاوران و کارشناسان خبره دکی‌یاب نیز مشورت بگیرید.

اگر از طرف تیم دکی‌یاب برای عمل اقدام کرده‌اید، مشاوران ما تا چندین ماه بعد از عمل به سؤالات شما پاسخ می‌دهند. حالا که صحبت از چسب شد، بگذارید موضوعی مهم درباره سایت دکی‌یاب به شما بگویم!

علاوه‌بر پشتیبانی، ارائه مشاوره رایگان و نیم‌بها کردن هزینه آزمایش‌ها و عکس‌برداری، چسب بینی شما بعد از عمل نیز از طرف تیم دکی‌یاب رایگان است!

عمل بینی بدون عوارض در شیراز
تصویر مراجعه کننده به دکی یاب برای جراحی بینی

سوراخ شدن تیغه بینی

سوراخ شدن تیغه بینی عارضه‌ای نادر برای دنیای جراحی‌های پیشرفته امروزی است. در گذشته که تکنولوژی و روش‌های جراحی تا این اندازه پیشرفته نبود، گاهی عوارض این‌چنینی به وجود می‌آمد. امروز جای نگرانی درباره این موضوع نیست.

عوارض بیهوشی عمل بینی

عمل بینی با بی‌هوشی کامل انجام می‌شود. استفاده از داروهای بیهوشی باعث بروز مشکلاتی مانند سردرد، خارش گلو، حالت تهوع، ضعف، احساس درد بدنی و … می‌شوند. البته این عوارض جای نگرانی ندارند.

با مصرف مایعات زیاد و انجام دستورات پزشک، این پیامدهای احتمالی به‌سرعت رفع می‌شوند و شما می‌توانید به خیال راحت به زندگی روزمره خود ادامه دهید. اگر می‌خواهید توصیه‌های مفیدی برای کاهش عوارض عمل جراحی بینی با بیهوشی را بدانید، با مشاوران دکی‌یاب مشورت کنید.

عوارض جراحی بینی بعد از چند سال

بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی یکی دیگر از عوارض عمل دماغ است. بسیاری از ما به‌طور طبیعی دچار مشکلات تنفسی هستیم، اما چون این مشکل از کودکی در ما وجود داشته است، به آن عادت کرده‌ایم و متوجه آن نیستیم!

با روی کار آمدن تکنیک‌های جدید، عمل جراحی پیش یک دکتر خبره هیچ مشکل تنفسی برای شما ایجاد نمی‌کند، گاهی حتی باعث بهبود تنفس شما نیز می‌شود! بعضی افراد بعد از عمل بینی تازه معنای تنفس راحت را متوجه می‌شوند!

بیشتر پزشکان امروزه برای عمل بینی از غضروف‌های پیوندی برای بازسازی فرم و تقویت دریچه‌های داخلی استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث بهبود تنفس می‌شود.

البته انتخاب جراح یکی از مهم‌ترین نکات برای جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی است. برای مثال، برخی پزشکان تیغه بینی را باریک می‌کنند. اگر تیغه بینی شما به‌صورت طبیعی باریک است، باید از مراجعه به چنین پزشکانی خودداری کنید.

 تیم دکی‌یاب بهترین جراحان شیراز را می‌شناسد، حتماً عکسی از بینی خودتان برای ما بفرستید تا کارشناسان خبره ما، به شما در انتخاب پزشک ماهر کمک کنند.

خارش از عوارض عمل بینی

گاهی بینی شما در هفته اول بعد از عمل می‌خارد! این خارش به‌دلیل روند بهبود بافت‌های بینی به وجود می‌آید. البته بخیه‌ها نیز روز خارش مؤثر هستند! کرم‌های ترمیم‌کننده‌ای که برای جای زخم استفاده می‌کنید، در برطرف‌سازی خارش کمک می‌کنند.

کاهش حس چشایی و بویایی پس از عمل بینی

به‌دلیل دست‌کاری اعصاب موجود در بینی، کاهش حس بویایی و چشایی در هفته بعد از عمل طبیعی و شایع است. اما جای نگرانی نیست! با صبر و بردباری شما این عارضه در مدت کوتاهی خودبه‌خود برطرف می‌شود.

امکان بازگشت قوز بینی

یکی از عوارض جراحی بینی بعد از چند سال، احتمال بازگشت قوز است. بگذارید بگویم که این موضوع بسیار کم اتفاق می‌افتد و شایع نیست. بسیاری از افرادی که قوز بینی دارند، پس از عمل احساس می‌کنند مشکل‌شان برطرف نشده است!

اما این‌طور نیست! جراح برای برداشتن قوز، روی آن قسمت بیشتر کار می‌کند، بنابراین آن ناحیه ورم بیشتری دارد. بعضی از افراد به اشتباه می‌گویند: «بعد از چند سال استخوان بینی خودش را ترمیم می‌کند و قوز بینی برمی‌گردد!»

این اتفاق خیلی کم رخ می‌دهد و جای نگرانی ندارد. حتی اگر بازگشت قوز از عوارض جراحی بینی بعد از چند سال نیز باشد، جراح شما با یک سوهان‌کشی ساده آن را از بین می‌برد.

به‌طورکلی با روی کار آمدن تکنیک‌های جدید، احتمال بازگشت بینی به فرم اولیه کم شده است. برای مثال اگر پزشک متوجه شود که احتمال افتادگی نوک بینی در سال‌های آینده برای یک زیباجو وجود دارد، حتماً نوک بینی را 10 درجه بالاتر از حالت طبیعی تنظیم می‌کند.

با چسب زدن صحیح روی نوک و قوز بینی، می‌توانید آن را برای همیشه در حالتی زیبا حفظ کنید. راستی همان‌طور که می‌دانید، زیباجویانی که با کمک تیم دکی‌یاب عمل خود را انجام داده‌اند، چسب بینی آن‌ها رایگان خواهد بود!

حالا که با عوارض عمل جراحی بینی و خطرات احتمالی آن آشنا شدید، می‌دانید که شما قادر به جلوگیری از بروز این پیامدها با انجام چند کار ساده هستید: مراقبت‌های بعد از عمل!

مراقبت‌های بعد از عمل: راهکاری برای جلوگیری از بروز عوارض عمل دماغ

بسیاری از عوارض عمل دماغ به‌دلیل رعایت‌نکردن برخی نکات مراقبی بعد از عمل به وجود می‌آیند. در ادامه به‌صورت خلاصه کارهای ضروری بعد از عمل را برایتان آورده‌ایم. انجام مراقبت‌های زیر در هفته اول ضروری است:

 • اسپلینت بینی را تاحدامکان خشک نگه دارید، حمام نروید و برای جلوگیری از تعرق در جای خنک بمانید.
 • به پشت بخوابید و سرتان را با زاویه 30 تا 45 درجه بالاتر نگه دارید.
 • پس از جراحی از کمپرس آب سرد باتوجه‌به نظر پزشک استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم تا جای ممکن بنشینید و فقط موقع خستگی بخوابید.
 • از بلندکردن اجسام سنگین یا کارهای سخت خودداری کنید.
 • به بینی خود ضربه یا دست نزنید.
 • برای تنفس از بینی تلاش و آن را باد نکنید.
 • چیزی در داخل بینی خود بدون مشورت با پزشک نگذارید.
 • ورزش‌های سنگین، شنا، غواصی و اسکی ممنوع است.

از هفته دوم به بعد مراقبت‌های زیر ضروری هستند:

 • برای رفع خشکی داخل سوراخ بینی با تجویز پزشک وازلین بزنید.
 • از استفاده از عینک‌های سنگین تا حدود 3 ماه خودداری کنید.
 • حتماً برای چکاپ بینی خود پیش پزشک بروید.

با انجام این کارها احتمال وقوع هرگونه عوارض عمل دماغ را به صفر می‌رسانید. حالا برای انجام عمل بینی باید چه کاری انجام دهید؟ ویدو زیر را مشاهده کنید!

چگونگی انجام عمل برای جلوگیری از عوارض جراحی

بسیاری از زیباجویان از دکی‌یاب می‌پرسند: «آیا جراحی بینی عوارض دارد؟!» در پاسخ به این سؤال باید بگویم اگر قبل از اقدام به عمل مشاوره‌های تخصصی دریافت کنید و به توصیه‌های پزشک دقت کنید، جراحی شما عوارضی نخواهد داشت.

مشاوره و تحقیق اولین و مهم‌ترین قدم برای جلوگیری از عوارض عمل دماغ است. مشاوران دکی‌یاب تمامی پزشک‌های خوب شیراز را می‌شناسند و می‌توانند به شما برای انتخاب بهترین دکتر عمل بینی در شیراز مشاوره دهند.

با تیم دکی‌یاب امکان انجام جراحی بینی قسطی در شیراز نیز وجود دارد، بنابراین دیگر لازم نیست زیبایی بینی خود را فدای هزینه‌های کمتر کنید! علاوه‌بر امکان عمل بینی قسطی، تمامی هزینه‌های جانبی مانند عکس‌برداری و آزمایش‌ها به‌صورت نیم‌بها خواهد بود.

 به‌طورکلی تیم دکی‌یاب امکانات زیر را برای شما زیباجویان فراهم می‌کند:

 • ارائه مشاوره با دریافت عکس بینی و مدل دلخواه شما
 • پیشنهاد جراح متناسب با شرایط بینی شما
 • اقساطی‌سازی هزینه جراحی بینی در شیراز
 • گرفتن نوبت ویزیت در روز دلخواه شما
 • دریافت وقت عمل خارج‌ازنوبت
 • نیم‌بها سازی هزینه ویزیت و سایر هزینه‌های جانبی
 • عرضه چسب عمل رایگان

در انتها آیا باوجود عوارض عمل بینی، باید این کار را انجام دهید؟

جراحی بینی برای رفع نقص‌های ظاهری و عملکردی با پزشکان جراح پلاستیک انجام می‌شود. رینوپلاستی عرض سوراخ‌ها، اندازه و شکل نوک بینی را متناسب با فرم چهره شما تغییر می‌دهد.

این عمل می‌تواند به اصلاح نقص‌های مادرزادی، آسیب‌های بینی و رفع برخی مشکلات تنفسی کمک کند. جراحی زیبایی و عملکردی بینی برای هر بیمار بسته به نیاز او انجام می‌شود.

مانند سایر جراحی‌ها، عمل بینی نیز عوارض خاصی دارد! اما نگران نباشید، این خطرات زیاد نیست، حتی گاهی عوارض لیفت بینی با نخ بیشتر از عمل است! اگر یک پزشک خوب بیابید و به توصیه‌های او عمل کنید، احتمال بروز این مشکلات را به صفر می‌رسانید.

همان‌طور که می‌دانید تیم دکی‌یاب کنار شماست. ما علاوه‌بر اقساطی‌سازی عمل بینی، سایر هزینه‌ها را برای شما نیم‌بها می‌کنیم، بعد از عمل چسب رایگان بینی در اختیارتان می‌گذاریم و تا چند ماه از شما پشتیبانی می‌کنیم.

دیگر چه می‌خواهید؟! همین‌الان عکسی از بینی خود برای دریافت مشاوره برای مشاوران دکی‌یاب بفرستید. آیا شما تجربه‌ای از انجام جراحی بینی با تیم دکی‌یاب دارید؟! مشتاقانه منتظر شنیدن تجربه‌های شما هستیم.

به‌نظر شما رعایت کدام یک از مراقبت‌های بعد از عمل در جلوگیری از بروز خطرات احتمالی جراحی بیشتر از سایرین مؤثر است؟! حتماً نظرات و پیشنهادهای خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید این مقاله مفید را برای تمامی دوستان و آشنایان زیباجوی خود بفرستید.

آدرس دکی یاب

دیدگاهتان را بنویسید