بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی: زمان بندی + نکات حساس!

بدون دسته بندی

در این مقاله زمان مناسب بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی را به طور کامل برایتان بررسی کرده‌ایم.

Example Image
راهنمای مطالعه 8

کیسه‌های خرید سنگین! نوزاد و کودکان نوپا! وزنه‌های باشگاه! اسباب و اثاثیه خانه!

ده‌ها چیز سنگین وجود دارند که بعد از عمل بینی شاید بخواهید بلند کنید؛ اما سؤال اینجاست که بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی از چه زمانی بلامانع است؟ در این مطلب از دکی یاب اینجا هستیم تا به این سؤال پاسخ دهیم.

بعلاوه، آیا چیز سنگینی بلند کرده‌اید و اکنون نگرانید؟ ما به شما می‌گوییم که چه‌کار کنید تا مشکلی برای بینی‌تان پیش نیاید. در این مطلب همراه ما باشید و بینی‌تان را از یک خطر هولناک نجات بدهید!

جدول زمانی بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی

می‌خواهید بدانید در هر هفته بعد از عمل زیبایی بینی چه چیزهایی را می‌توانید بلند کنید؟ در این جدول مختصر و مفید پاسختان را می‌دهیم.

مدت‌زمان بعد از جراحی بینیچه چیزی را می‌توانم بلند کنم؟
روز اول تا سومهیچ‌چیزی را بلند نکنید.
روز سوم تا هفتمچیزی سنگین‌تر از 4 کیلو را بلند نکنید.
هفته دوم و سومبلند کردن اجسامی که نهایتاً 6 کیلو باشند مجاز است. (در صورت لزوم)
هفته چهارم تا ششمبلند کردن وزنه‌های سبک مشکلی ندارد. می‌توانید کودکان و اجسام زیر 10 کیلو را بلند کنید.
هفته ششم به بعدبلند کردن اجسام سنگین مشکلی ندارد. (به شرطی که احساس فشار به شما وارد نکند.)

بعضی مراجعین می‌پرسند «بعد از چند هفته می‌توانم کاملاً به زندگی عادی برگردم؟» برای پاسخ این سؤال مقاله دوره نقاهت عمل بینی چقدر است را بخوانید. البته توجه کنید که برای بلند کردن هر جسم سنگین باید نکات ریز اما حساسی را رعایت کنید؛ پس اگر برای نتیجه عملتان ارزش قائل هستید، ادامه مطلب را هم بخوانید تا موضوع را باز کنیم.

چرا بعد از عمل بینی نباید چیز سنگین بلند کرد؟ 5 خطر هولناک

بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی ممکن است باعث 5 خطر هولناک شود؛ از خطر افتادگی نوک بینی گرفته تا بدتر شدن کبودی‌ها. اجازه دهید مابقی این خطرها را نیز برایتان نام ببریم:

 • خطر اول: نوک بینی شما در اثر فشار افتاده شود و نتیجه عملتان به باد رود!

(البته اگر جراحتان ماهر نباشد، ممکن است درهرحال نوک بینی‌تان افتاده شود. پس قبل از هر چیز انتخاب بهترین دکتر جراح بینی را دست‌کم نگیرید.)

 • خطر دوم: در اثر بالارفتن فشارخون ناشی از بلند کردن جسم سنگین، بینی‌تان بیشتر ورم کند!
 • خطر سوم: کبودی‌ها و زخم‌هایتان دیرتر خوب شوند. (به‌خاطر افزایش فشارخون)
 • خطر چهارم: خون‌دماغ سراغتان بیاید که در مرحله نقاهت خطرناک است؛ زیرا در دوران نقاهت نباید به بینی‌تان دست بزنید و بعلاوه، آب هم نباید به آن بخورد!
 • خطر پنجم: ممکن است آن جسم سنگین روی بینی‌تان بیفتد (مثلاً دمبل باشگاه) و نتیجه عملتان را خراب کند.

البته یک نکته حساس را بسیاری از پزشکان به شما نمی‌گویند: عمل بینی برای بعضی از افراد به‌طورکلی خطرناک است؛ یعنی این افراد حتی اگر جسم سنگینی را بلند نکنند، باز هم در معرض خطر خواهند بود! مقاله عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است را بخوانید تا مطمئن شوید که جزو این دسته افراد نیستید.

چرا بعد از عمل بینی نباید اجسام سنگین بلند کرد؟

تا چند وقت بعد از عمل بینی نباید چیز سنگینی بلند کرد؟

بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی تا 6 الی 8 هفته ممنوع است! اما این مدت‌زمان برای اجسام مختلف متفاوت است پس اجازه دهید یک‌به‌یک توضیح دهیم که هر چیزی را چه مدت‌زمان بعد از رینوپلاستی می‌توانید بلند کنید. (از اسباب و اثاثیه خانه و کیسه‌های خرید گرفته تا کودکان، برداشتن وزنه بعد از عمل بینی، و...)

زمان مناسب بلند کردن چیزهای سنگین هنگام کار در خانه

 • روز اول بعد از عمل بینی فقط استراحت کنید و هیچ کاری در خانه انجام ندهید.
 • از روز دوم یا سوم می‌توانید کم‌کم فعالیت‌های بسیار کوچکی را انجام دهید؛ مثلاً درست‌کردن یک سالاد ساده!
 • حواستان باشد که تا حداقل 4 هفته نباید خم نشوید! پس اگر هنگام کار در خانه وسیله ای از دستتان افتاد، برای برداشتن آن از کسی کمک بگیرید.
 • اگر هنگام انجام کارهای خانه به وسیله‌ای در کابینت‌های بالایی نیاز داشتید، برای برداشتن آن روی صندلی نروید؛ زیرا برداشتن و جابه‌جا کردن صندلی و همچنین بالا رفتن از آن فشار خونتان را بالا می‌برد. (تا حداقل 2 الی 3 هفته)
 • از هفته سوم یا ترجیحاً چهارم می‌توانید تمام کارهای خانه را انجام دهید؛ اما حواستان باشد که همچنان خم نشوید.
 • تا حداقل 6 ماه از اسباب کشی یا هل دادن اسباب و اثاثیه سنگین مثل یخچال، مبل و... پرهیز کنید.
زمان مناسب بلند کردن چیزهای سنگین هنگام کار در خانه پس از رینوپلاستی

زمان مناسب بلند کردن وزنه در باشگاه پس از عمل زیبایی بینی

 • بعد از 4 هفته می‌توانید وزنه‌های سبک را صرفاً با پا و قسمت پایین تنه بزنید؛ اما برداشتن وزنه بعد از عمل بینی با دست و بالا تنه همچنان ممنوع است.
 • بعد از 6 هفته می‌توانید با بالا تنه تان نیز وزنه بزنید.
 • قبل از 6 هفته نه تنها از وزنه و دمبل زدن با دست، بلکه هر فعالیتی که شامل بلند کردن، کشیدن یا هل دادن جسم سنگین باشد نیز ممنوع است! یعنی علاوه بر دمبل، باید از پرس سینه، دستگاه فلای و ... نیز پرهیز کنید.
 • اگر برایتان ممکن است، توصیه می‌کنیم تا 3 ماه از بلند کردن وزنه سنگین بعد از عمل بینی دوری کنید؛ یعنی حتی بعد از هفته ششم نیز همچنان به وزنه‌های سبک‌تر اکتفا کنید.
زمان مناسب بلند کردن وزنه در باشگاه بعد از عمل بینی

زمان مناسب بلند کردن نوزاد و کودک پس از جراحی بینی

بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی حتی شامل کودک دلبندتان هم می‌شود. پس این توصیه‌ها را در مورد بغل کردن کودک بعد از عمل بینی جدی بگیرید:

 • بعد از 3 روز پس از جراحی بینی می‌توانید نوزادتان را در آغوش بگیرید. اما حواستان باشد که دست نوزاد به بینی تان نخورد.
 • اگر بخواهید نوزاد یا کودک نوپا را در آغوش بگیرید، خودتان او را بلند نکنید؛ زیرا شما نباید خم و راست شوید. بلکه از کسی بخواهید او را در آغوشتان بگذارد.
 • اگر مجبور شدید کودکتان را خودتان بغل کنید، با کمر خم نشوید؛ بلکه با زانو خم شوید.
زمان مناسب بلند کردن نوزاد و کودک پس از جراحی بینی

زمان مناسب بلند کردن کیسه‌های خرید بعد از رینوپلاستی

در یک الی دو هفته اول بعد از عمل بینی بهتر است چیزی سنگین‌تر از 10 کیلوگرم را بلند نکنید. بنابراین اگر خرید سنگین دارید، سعی کنید قبل از عمل بینی آن را انجام دهید.

زمان مناسب بلند کردن کیسه‌های خرید بعد از رینوپلاستی

زمان مناسب برای انجام کار سنگین بعد از عمل بینی

اگر شغل شما با  بلندکردن بار و اجسام سنگین در ارتباط است، تا حد امکان مرخصی‌تان را طولانی کنید. شما تا حداقل 6 هفته نباید هیچ جسم سنگینی را بلند کنید. (اگر صحبت از بار خیلی سنگین در میان باشد، حداقل تا سه ماه!)

هشدار: بلند کردن اجسام سنگین را ناگهانی شروع نکنید!

هیچ‌وقت ناگهانی به سراغ کار سنگین بعد از عمل بینی نروید؛ بلکه به‌تدریج بدنتان را عادت دهید. یعنی پس از چند هفته ابتدا کم‌کم با بلند کردن اجسام کم‌وزن‌تر شروع کنید.

نکته مهم این است که به بدنتان گوش کنید! یعنی دقت کنید و ببینید که آیا با برداشتن آن جسم فشاری در بینی‌تان حس نمی‌کنید؟ اگر همه چیز خوب بود، کم‌کم و به‌مرور بدنتان را به برداشتن وسایل سنگین‌تر عادت دهید. (البته اگر برایتان واجب است! اما اگر بلند کردن چیزهای سنگین برایتان واجب نیست، چه بهتر که از آن دوری کنید.)

5 ترفند برای بلند کردن اجسام سنگین بدون آسیب!

 1. برای حمل چیزهای سنگین سر کار از چرخ‌های مخصوص حمل بار استفاده کنید.
 2. اگر مجبور شدید چیزی را بلند کنید، سرتان را خم نکنید؛ در عوض سعی کنید روی زانو خم شوید و آن را بلند کنید.
 3. خریدهای سنگین را به‌صورت تلفنی یا از طریق سوپرمارکت اسنپ انجام دهید؛ و از راننده خواهش کنید که کیسه‌های خرید را تا داخل منزل بیاورد.
 4. اگر حتماً باید خودتان به خرید روید، با چرخ‌دستی خرید کنید و برای حمل آن‌ها حتماً تاکسی‌تلفنی بگیرید.
 5. از همسر یا عضوی از خانواده کمک بگیرید تا مراقب کودک نوپایتان باشد؛ زیرا تا یک هفته بهتر است خودتان کودک را بغل نکنید.
 6. تعارف را کنار بگذارید و برای برداشتن وسایل سنگین بعد از عمل بینی از دیگران کمک بگیرید؛ حتی اگر خارج از خانه باشید، حتی با آشنایان و غریبه‌ها هم تعارف نکنید!

اگر بعد از عمل چیز سنگینی را بلند کرده باشم چه کنم؟

اگر در اثر ناآگاهی یا سهل‌انگاری جسم سنگینی را بعد از عمل بلند کردید، ممکن است ورم بینی‌تان بیشتر شده باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم کمی یخ را به‌آرامی و با ملایمت روی بینی‌تان بمالید تا ورم التیام یابد. اما اگر خون‌دماغ یا سرگیجه و سبکی سر به سراغتان آمده است، دراسرع‌وقت با پزشکتان صحبت کنید.

هشدار آخر: یک نکته مهم که ناگفته ماند!

قبل از این که هشدار آخر که خیلی هم مهم است را بدهیم، اجازه دهید یک نکته را بگوییم: فقط برداشتن وسایل سنگین باعث افتادگی نوک بینی نمی‌شود؛ بلکه کارهای دیگری هم هستند که اگر نادانسته انجام بدهید، افتادگی بینی به سراغتان می‌آید. پس اگر می‌خواهید بینی‌تان بعد از عمل افتاده و بدشکل نشود، حتماً مقاله مراقبت بعد از عمل زیبایی را بخوانید.

در آخر یک هشدار مهم برایتان داریم! تا حداقل چندین هفته بعد از جراحی بینی مراقب باشید که یبوست نگیرید؛ زیرا زور زدن بعد از عمل بینی دقیقاً همان تأثیر بلند کردن اجسام سنگین را دارد. پس فیبر، میوه و آب فراوان مصرف کنید.

سؤالات متداول در مورد برداشتن وسایل سنگین بعد از عمل بینی

من  11 روز بعد از عملم کیسه‌ها خرید را بلند کردم؛ آیا مشکلی به وجود نمی‌آید؟

اگر خون‌دماغ نشدید یا کبودی‌هایتان بدتر نشده است، مشکلی نیست.

من 28 روز است که عمل زیبایی بینی انجام داده‌ام؛ امروز دخترخواهر 4 ساله‌ام که داشت از پله‌ها می‌افتاد را بغل کردم. البته حتی 10 ثانیه هم نشد اما بینی‌ام درد گرفت. به نظر شما نوک بینی‌ام دچار افتادگی می‌شود؟

با یک‌بار، بعید است که دچار افتادگی نوک بینی شوید؛ اما از این به بعد بیشتر مراقب باشید تا نتیجه عملتان همان چیزی شود که آرزویش را دارید!

اگر وزنه سنگین بلند نکنم می‌توانم به باشگاه بروم؟

بعد از دو هفته کم‌کم می‌توانید تردمیل با سرعت کم و یا دوچرخه ثابت را شروع کنید؛ بعد از هفته سوم کم‌کم می‌توانید با پاهایتان وزنه‌های سبک را بزنید.
تیم کارشناسی دکی یاب سئو

متن باکس نویسنده

مطالب مرتبط

چگونه فرم بینی خود را بدانیم و تشخیص دهیم مناسب ترین سبک عمل برای ما چیست؟ بهترین جراح بینی در اصفهان برای هر فرم بینی کیست؟
اطلاعات بیشتر
چه کسانی به هیچ وجه نباید بینی خود را فانتزی عمل کنند؟ پاسخ همۀ سوالاتی که در مورد عمل بینی فانتزی عروسکی دارید + نوبت فوری از بهترین جراح بینی عروسکی
اطلاعات بیشتر