عوارض عمل بینی | بایدها و نبایدها

عوارض عمل بینی _ دکتر یاب

مقدمه

در این مقاله به صورت واقع بینانه و کامل نسبت به عوارض عمل بینی صحبت خواهیم کرد. سپس راهکارهایی که عوارض عمل بینی شما را به صفر نزدیک می‌کند توضیح می‌دهیم تا با خیال راحت جهت عمل بینی اقدام نمایید.

عمل بینی، همانند هر نوع جراحی دیگر، عوارضی هر چند جزئی را پس از عمل به همراه دارد. اما چرا بعضی‌ها از عمل بینی غول می‌سازند؟

مشکلات تنفسی، مشکلات جزئی روزهای ابتدایی پس از عمل، برگشت بینی، کم شدن حس بویایی و چشایی تا چند روز پس از عمل و… مواردی هستند که از عوارض عمل بینی تلقی می‌شوند.

 انتخاب با شماست! اینکه همه نگاه ها به شما باشد، اینکه هر روز در آینه به چهره خود نگاه کنید و عاشق چهره خود شوید، اینکه همه اطرافیان بینی و چهره شما را تحسین کنند و… به نادیده گرفتن عوارض عمل بینی می‌ارزد یا خیر؟!

 همانطور که قبلا گفتیم عمل بینی عوارض جزئی دارد که با رعایت کردن برخی مسائل می‌توان عوارض عمل را به صفر نزدیک کرد.

در ادامه به چندین مورد از مهم ترین عوارض عمل بینی اشاره خواهم کرد. با ما همراه باشید.

برخی از مهم ترین عوارض عمل بینی

عوارض عمل بینی؛ ورم بینی:

ورم بینی به دلیل اینکه حدودا بعد از 2 ماه از بین می‌رود چندان مهم نیست. این مسئله هنگامی خطرناک می‌شود که ورم بینی دائمی شود و از بین نرود.

کارهایی مثل گریه کردن، ورزش سنگین، مرتب چسب نزدن، بلند کردن وزنه سنگین، گرمای زیاد، مصرف نمک و فلفل به صورت دائم، باعث می‌شود تورم بینی زیاد شود. اگر این کارها را پس از عمل بینی به صورت مداوم انجام دهید باعث می‌شود که تورم بینی به صورت دائمی بماند و از بین نرود.

پس بسیار مهم است که این مسائل را به همراه چندین موارد دیگر تا چند ماه پس از عمل رعایت کنید.

جا دارد در این قسمت به نکته ای مهم اشاره کنیم. امروزه بسیاری از افراد که قصد عمل بینی دارند، از طریق تیم دکتریاب یا زیباکس اقدام به جراحی می‌کنند.

در دکتر یاب و زیباکس، کارشناسانی وجود دارند که قبل و بعد از عمل جراحی در کنار شما هستند. آنها با گوشزد باید ها و نباید های عمل بینی، باعث می شوند تجربه ای رضایت بخش از فرآیند جراحی بینی خود داشته باشید. همچنین کارشناسان ما بر خلاف برخی منشی های پزشکان، در تمام طول شبانه روز در دسترس شما هستند.

اگر در انتخاب جراح مناسب برای خود دو دل هستید و می‌خواهید بهترین جراح بینی را انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم مطلب “بهترین جراح بینی در شیراز” را مطالعه کنید.

خدماتی که دکتریاب ارائه می‌کند به صورت زیر است:

 • اقساطی کردن هزینه عمل (+)
 • نوبت ویزیت و عمل فوری هر جراح و…

جهت کسب اطلاعات بیش‌تر، با مشاورین تیم زیباکس و دکتریاب در ارتباط باشید.


ارتباط با مشاور

عوارض عمل بینی؛ مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی:

عوارض عمل بینی - مشکلات تنفسی
عوارض عمل بینی – مشکلات تنفسی

یکی دیگر از عوارض عمل بینی، مشکلات تنفسی است. با روی کار آمدن تکنیک‌های جدید، درصد به وجود آمدن مشکلات تنفسی بعد از عمل کاهش یافته است.

در واقع بعد از عمل مشکلات تنفسی که ایجاد نمی‌شود هیچ، تنفس خیلی بهتر هم می‌شود. بسیاری از ما فکر می‌کنیم به این خاطر که هیچ مشکل تنفسی نداریم، پس حتما مشکلی وجود ندارد. ولی چون از بچگی به آن عادت کرده ایم، متوجه اش نیستیم.

درواقع اگر بینی مان را عمل کنیم بعد از عمل تازه متوجه می‌شویم نفس کشیدن یعنی چه!. البته خیلی مهم هست که کدام جراح را برای عمل بینی انتخاب کنیم که برایمان مشکلات تنفسی ایجاد نشود.

به طور مثال بعضی از افراد قسمت بالا و ساقه بینی باریکی دارند، بنابراین به هیچ عنوان نباید پزشکانی که تمایل به باریک کردن بینی دارند را انتخاب نمایند.

معمولا افرادی که برای عمل بینی به پزشکانی مراجعه می‌کنند که در تکنیک جراحی خود از غضروف‌های پیوندی جهت تقویت و بازسازی دریچه‌های داخلی و خارجی بینی استفاده می‌کنند، دچار مشکل تنفسی نخواهد شد بلکه تنفس بیمار بعد از عمل بینی حتی بهتر هم می‌شود.

برای انتخاب جراح مناسب برای بینی خود، می توانید به طور رایگان با مشاوران تیم دکتریاب یا زیباکس ارتباط برقرار نمایید

عوارض و مشکلات هفته ابتدایی عمل بینی

از مشکلات هفته ابتدایی عمل بینی می‌توان به سردرد، خارش بینی، کم شدن حس بویایی، چشایی و گلو درد اشاره کرد که بسیار جزئی هستند و به راحتی می‌توان از آن ها چشم پوشی کرد.

در ادامه با این موارد آشنا می‌شویم و راهکارهایی را برای کاهش عوارض عمل بینی به شما ارائه می‌دهیم.

عوارض عمل بینی؛ ورم و کبودی:

عوارض عمل بینی - ورم و کبودی
عوارض عمل بینی – ورم و کبودی

کبودی و ورم بینی پس از عمل برای همه طبیعی است، که 2 یا 4 روز پس از عمل به اوج خود می‌رسد. پس از 6 روز ورم به طرز چشمگیری کاهش و کبودی به طور کامل از بین می‌رود.

از هفته اول تا یکسال بینی شما روز به روز کوچک‌تر و خوش فرم‌ تر می‌شود. مصرف قرص اناهیل و تزریق کورتون با اجازه پزشک به روند کاهش ورم تسریع می‌بخشد.

عوارض عمل بینی؛ سردرد:

عوارض عمل بینی - سردرد
عوارض عمل بینی – سردرد

بعضی از افراد بعد از عمل بینی سر درد می‌گیرند. این سر درد دلایل زیادی می تواند داشته باشد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

 • کم آب شدن بدن؛
 • تاثیر داروی بیهوشی؛
 • تحریک سینوس‌ها؛
 • و… .

با مصرف مایعات کافی، استفاده از کمپرس یخ و استراحت کافی می‌توانید سر درد خود را به طور کامل از بین ببرید.

خارش بینی:

عوارض عمل بینی - خارش بینی
عوارض عمل بینی – خارش بینی

یکی دیگر از عوارض عمل بینی، خارش بینی در هفته‌های ابتدایی است که علت آن روند بهبود بافت‌های بینی است. معمولا بیش‌تر خارش‌ها به علت بخیه‌ها هستند، شما می‌توانید با استفاده از پمادهای جای بخیه، خارش را کمتر کنید.

عوارض عمل بینی؛ کم شدن حس بویایی و چشایی:

عوارض عمل بینی - کم شدن حس بویایی و چشایی
عوارض عمل بینی – کم شدن حس بویایی و چشایی

برش‌های روی بینی حین جراحی باعث از کار افتادن موقت عصب‌های بویایی و چشایی می‌شوند. این موارد جزء عوارضی هستند که با صبوری به صورت کامل برطرف خواهند شد.

عوارض عمل بینی؛ گلو درد:

عوارض عمل بینی - گلو درد
عوارض عمل بینی – گلو درد

ممکن است نهایتا تا دو روز بعد از عمل بینی گلو درد داشته باشید. دلیل اول به وجود آمدن این عارضه تامپون است که تا دو روز مجبور هستید با دهان نفس بکشید. این کار باعث خشک شدن گلو می‌شود. دلیل دیگر هم بخاطر لوله اکسیژنی است که حین جراحی در گلو قرار می‌دهند.

راه درمان این مورد مصرف مایعات زیاد بعد از عمل است (ترجیحا مایعات نیمه گرم استفاده نمایید).

چند موردی که به آن‌ها اشاره کردیم، جزء مواردی هستند که در روزهای ابتدایی جراحی بینی برای شما اتفاق می‌افتند. شما به راحتی می‌توانید از آن‌ها چشم‌پوشی نمایید زیرا به نسبت دیگر جراحی‌ها از شدت بسیار پایینی برخوردار هستند.

برگشت بینی پس از عمل

عوارض عمل بینی - برگشت بینی پس از عمل
عوارض عمل بینی – برگشت بینی پس از عمل

بیشتر افراد به ویژه کسانی که بینی گوشتی دارند و تصمیم به جراحی گرفته‌اند، ترس از برگشت بینی پس از عمل دارند. برگشت بینی در بینی‌های گوشتی بیشتر از طریق افتادگی و در بینی‌های استخوانی برگشت قوز بینی اتفاق می افتد.

تکنیک‌های جدید جراحی در عمل بینی

امروزه پزشکان با استفاده از تکنیک‌های جدید جراحی در عمل بینی، امکان برگشت بینی پس از عمل را بسیار کاهش داده‌اند. آن‎ها راهکارهایی را برای این موارد ارائه می‌دهند تا این عوارض‌ عمل بینی از بین بروند.

مثلا در حین عمل، بینی‌هایی را که می‌دانند پس از عمل احتمال افتادگی بیشتری دارند نوک بینی را تا ده درجه بیشتر از مقداری که مدنظرشان است بالا می‌برند. تا اگر پس از عمل افتادگی هم داشته باشد تناسب بینی بهم نریزد.

افرادی هم که قوز بینی دارند، پس از عمل بینی جای قوز یک مقدار برآمدگی دارد اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد؛ این برآمدگی به خاطر ورم است.

به دلیل اینکه جراح در قسمتی که بینی برآمدگی دارد، کار بیشتری انجام می‌دهد بنابراین آن قسمت از ورم بیشتری برخوردار خواهد بود. البته تا یک‌ سال برآمدگی آن از بین می‌رود که بعد از عمل می‌بایست قسمت برآمده را با کمک جراح محکم‎‌تر چسب بزنید.

استخوان بینی، خودش را ترمیم می کند!

در مواردی بسیار نادر هم ممکن است استخوان بینی شما خودش را ترمیم کند و استخوان به جای قبل خود برگردد. البته جای نگرانی نیست زیرا پس از یکسال دکترتان برای شما سوهان کشی می‌کند. شما باید برای تشخیص ورم یا بازگشت قوز به دکتر خود مراجعه نمایید.

اگر از طریق تیم دکتریاب یا زیباکس اقدام به جراحی نزد هر پزشکی کنید، مشاوران ما قبل و پس از عمل همراه شما خواهند بود. همچنین تمام این نکات را به شما عزیزان به صورت کاملا رایگان بیان می‌کنند.

قبل از نتیجه گیری و ختم کلام، در مورد تیم دکتریاب و زیباکس که در این مقاله چندین بار به آن‌ها اشاره شد، به صورت مختصر صحبت می‌کنیم:

تیم دکتریاب و زیباکس چند سالی است که برای سهولت کار افرادی که قصد انجام عمل بینی دارند، تشکیل شده است. تقریبا اکثر افراد از طریق این دو تیم برای جراحی بینی اقدام می‌کنند و نگرانی بابت عوارض عمل بینی وجود ندارد.

ویژگی‌ها و امکانات تیم دکتریاب و زیباکس

 • دریافت عکس بینی و مدل درخواستی شما؛
 • معرفی جراح مناسب که عمل بینی شما را طبق خواسته های تان انجام دهد؛
 • اقساطی کردن هزینه عمل؛
 • نوبت ویزیت فوری در هر روز؛
 • نوبت عمل در سریع ترین زمان ممکن؛
 • نیم بها کردن هزینه ویزیت؛
 • چسب های بعد از عمل به صورت رایگان؛
 • بهره‌مندی از چندین مشاور که قبل و بعد از عمل در هر روز و هر ساعت به صورت رایگان پاسخگوی شما خواهند بود؛
 • کاهش هزینه های عمل بینی؛ (+)
 • و… .

اگر قصد جراحی بینی دارید، با مشاوران ما در دکتر یاب و زیباکس در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

در خصوص عوارض عمل بینی، درست است که عمل بینی عوارضی هر چند جزئی را به همراه دارد، اما امروزه مردم اغلب دیگران را با استانداردهای اجتماعی زیبایی مقایسه می‌کنند. ناگفته نماند متاسفانه امروزه مشاغل زیبایی چهره را یکی از گزینه های مهم کارکنان می‌دانند.

عمل بینی به افراد اعتماد به نفس می‌دهد. بسیاری از زیبا جویان بعد از عمل بینی احساس بهتری نسبت به خود دارند. حتی اگر تغییرات انجام شده در بینی‌شان اندک و جزئی باشد.

 بنابراین به راحتی می‌توان از عوارض جراحی بینی چشم پوشی کرد و با خیال راحت برای جراحی بینی نزد پزشک حاذق اقدام کرد.

2 دیدگاه

 • حسین, 2021-11-30 @ 10:57 پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوب تون. واقعا این مطلب عوارض عمل بینی خیلی برام مفید بود. موفق باشید

  • نویسنده سایت, 2021-11-30 @ 11:50 پاسخ

   سلام خدمت شما کاربر گرامی. از اینکه مطلب عوارض عمل بینی برای شما مفید واقع شده بسیار خوشحالیم. همچنین می توانید مطلب بهترین جراح بینی در شیراز که به تازگی منتشر شده را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *